اینترنت ADSL چیست؟

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ --- کد خبر ۱۲۴
احتمالاً صدای ناچندان جذاب اما خاطره‌انگیز اینترنت Dial Up را در هنگام اتصال به یاد می‌‌آورید. صدایی که نماد تکنولوژی در دهه 80 بود که هر کس با کامپیوتر و دنیای اینترنت سر کار داشت آن را شنیده است.
اگر از دوران اینترنتی که با زحمت و با خرید کارت¬‌های شارژ تهیه می‌¬کردیم و پس از کلی تلاش برای کسب اجازه قطع موقت تلفن منزل، می‌توانستیم لحظاتی هر چند کوتاه ولی لذت بخش را تجربه کنیم، بگذریم به دوران اینترنت ADSL می‌رسیم که تاکنون نیز ادامه دارد.
امروز قصد داریم با این اینترنت، چیستی و مزایای آن بیشتر آشنا شویم؛ پس در ادامه با صبانت همراه باشید.

ADSL یعنی چه؟

اگر به تحلیل لغوی کلمه ADSL بپردازیم، این کلمه مخفف عبارت Asymmetric digital subscriber line به معنای خط مشترک دیجیتال نامتقارن است. که در ابتدا شاید کمی گیج‌کننده باشد اما در نام‌گذاری آن مفهوم و ماهیت این پروتکل ارتباطی مشخص شده است.

اگر بخواهیم در این باره کمی تخصصی تر صحبت کنیم، کلمه Line به معنای خط، به نمایندگی از خطوط تلفن قرار داده شده است و برگه برنده این نوع اتصال بوده است.

این کلمه مشخص می‌کند برای پیاده‌سازی اتصال به اینترنت می‌توان از خطوط تلفن در دسترس  بدون ایجاد هیچ گونه تغییری استفاده کرد که مزایایی همچون استفاده راحت و هزینه کم‌تر را به همراه داشته است.

کلمه Subscriber که معنای مشترک را با خود به همراه دارد، بیان گر آن است که همان شماره تلفن ثابت می‌تواند به شکل مشترک برای استفاده از اشتراک اینترنت به همراه اشتراک تلفن استفاده شود.

کلمه Digital نیز که به شکل واضحی ماهیت این نوع ارتباط را بیان می‌کند، و آن را بر مبنای دنیای صفر و یک باینری کامپیوتر پایه گذاری می‌کند که در تقابل با ارتباط آنالوگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما کلمه Asymmetric به عنوان حرف آخر پایه و اساس مزیت این نوع ارتباط با دیگر پروتکل‌های زمان خود بوده است. یکی از مهم ترین ویژگی‌های این پروتکل تقسیم نامتقارن پهنای باند ارسالی و دریافتی است. چرا که عمده ترافیک کاربران این نوع اینترنت در مصارف خانگی بیشتر مربوط به بخش دانلود و دریافت صفحات وب می‌باشد و ترافیک آپلود کاربران معمولی تنها محدود به ارسال درخواست دانلود آن‌ها میشود، این پروتکل به شکل هوشمندانه پهنای باند خود را تقسیم کرده و پهنای باند آپلود را تقریبا ده درصد پهنای باند دانلود در نظر می‌گیرد.

تصویر مقاله ADSL UP/Down

همانطور که مشاهده می‌کنید حجم وسیعی از پهنای باند به دانلود و مقدار کمتر آن به آپلود اختصاص داده شده است.

نسل‌های اینترنت ADSL

اینترنت ADSL در نسل‌های اولیه تنها از ظرفیت کمی از خطوط مسی تلفن ثابت را مورد استفاده قرار می‌داد. بعد از فراگیر شدن اینو تکنولوژی انواع اینترنت ADSL شامل ADSL2 و ADSL2+ پا به عرصه گذاشتند. ADSL2 و ADSL2+ تفاوت‌هایی نسبت به نسل‌های پیشین دارند که موجب افزایش سرعت در دانلود و اتصال سریع آن‌ها به اینترنت شده است که در این بین می‌توان به بیشتر شدن پهنای باند آپلود نیز اشاره کرد.

کاربرد اینترنت ADSL

اینترنت ADSL بیشتر برای استفاده به منظور مصارف خانگی در منازل یا ادارات که نیاز به دانلود یا آپلود بالا ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که از نظر هزینه برای افرادی که در منزل برای وب‌گردی‌های معمول مانند جست و جو در نت، تماشای فیلم و گوش دادن به موزیک مناسب‌تر خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار در سرعت اینترنت ADSL

عوامل مختلفی بر سرعت این تکنولوزی اینترنت شما تاثیر می‌گذارند، مانند:

فاصله شما از مرکز مخابراتی ارائه دهنده سرویس

کیفیت سیم کشی از مخابرات تا منزل شما

کیفیت سیم کشی داخل ساختمان

نوع سرویس اینترنت انتخابی

مرکز ارائه‌دهنده سرویس اینترنت

چگونه از اینترنت ADSL استفاده کنم؟

بعد از انتخاب اپراتور ارائه‌دهنده سرویس اینترنت خود اقدام به تکمیل فرم ثبت‌نام نمایید که پس از آن، شماره خط تلفن ثابت شما برای راه‌اندازی به مرکز مخابرات ارسال می‌گردد.

در مرکز مخابراتی روی خط شما تجهیزاتی قرار داده شده و اصطلاحا عمل لانژه کردن صورت می‌گیرد تا خط شما داده‌ها به سمت اینترنت ارسال و از آن دریافت کند.

بعد از راه‌اندازی خط، مودم شما باید برای استفاده از آن تنظیم گرددکه برای این کار می‌توانید از کارشناسان فنی مرکز ارائه‌دهنده سرویس اینترنت کمک بگیرید.

ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی


اینترنت پرسرعت صبانت در اینستاگرام اینترنت پرسرعت صبانت در تلگرام اینترنت پرسرعت صبانت در پیام رسان سروش